Siedmiomilowe buty Eliuda.

Rzecz tyczy nie tylko maratończyka wszechczasów; niemniej on sporo rozgłosu nadał…

World Athletics, czyli federacja rządząca lekką atletyką, wydała oficjalny komunikat w sprawie używania nowych technologii w butach do biegania. Pełną wersję po angielsku linkuję: klik

Otrzymaliśmy chyba trochę co innego, niż spodziewane… W skrócie omawiam najważniejsze sprawy.

Od 30 kwietnia 2020 roku dopuszczone do zawodów będą tylko te buty, które przynajmniej przez cztery miesiące wcześniej można było kupić w publicznej ofercie (dozwolona ewentualna korekta medyczna). Podeszwa nie może być grubsza niż 40 milimetrów, oraz posiadać więcej niż jedną płytę wewnątrz.

Do pilnowania i sprawdzania ewentualnych wątpliwości zostanie powołana specjalna komisja. Wszystko dla dobra sportu, równych szans, etc.

Przypominam: Igrzyska Olimpijskie w Tokio startują 24 lipca. Łatwo policzyć…

***

Z punktu widzenia kibica, sprawy zostały uporządkowane – przynajmniej tak to na pierwszy rzut oka wygląda. Czy firmy – giganty światowej odzieży sportowej grzecznie się podporządkują, czy zaczną kombinować? Kwestia równie ciekawa, jak sama rywalizacja sportowa! Już słynne wiosenne maratony powinny dać odpowiedź, przynajmniej po części.

Pora zadać bardzo istotne pytanie: co z tego wyniknie dla amatorów?

Formalnie, raczej niewiele się zmieni. Trudno wyobrazić sobie, iż organizatorzy biegu masowego zabraniają startów w jakimś rodzaju obuwia. Nie wiadomo też, jakby zakaz egzekwowali. Oczywiście, wystarczy dodać punkt w regulaminie. Potem, jak uczy nas praktyka, sprawa zaistnieje, jeśli ktoś złoży protest przeciw drugiemu zawodnikowi… Nie sądzę, ale nie wykluczam. Nie takie niespodzianki spotyka się na zawodach.

Istnieje także kwestia etyczna i tutaj są podobieństwa i różnice z dopingiem farmakologicznym. Jak ktoś uświęca środki dla celu, to morale go nie powstrzyma. Natomiast rzecz będzie bardziej widoczna: takie eleganckie seledynki i różyczki kłują w oczy….

Życie pokaże. Mówimy tu o sprzęcie bardzo drogim; niewielu stać, aby lekką ręką 1200 złotych wysupłać. Ilu dokładnie?

To co, jak zareagujemy na życiówkę kolegi osiągniętą w „czworopłytach”?

?

***

Łukasz Klaś

***

Fot. Okł. Ineos159challenge

Podziel się:

2 thoughts on “Siedmiomilowe buty Eliuda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *