Himalaje przed wojną.

Przenosimy się wraz z bohaterami w Himalaje… Jest rok 1939, nad Polską zbierają się wojenne chmury. Czwórka odważnych i zdeterminowanych wspinaczy realizuje swe marzenia, atakując Nanda Devi East, szczyt liczący 7434 m npm. Ich wyprawa w Himalaje Garhwalu staje się epickim dramatem, wyznaczając jednocześnie początek polskiego himalaizmu. Szczyt ten był wówczas szóstym na liście najwyższych, zdobytych przez człowieka. Dariusz Jaroń opisuje wydarzenia lata 1939 rzetelnie i pasjonująco zarazem.

🗻🗻🗻

Szczyt zaatakowali Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner i Adam Karpiński. Biorąc pod uwagę ówczesne realia organizacyjne, oraz sprzęt, jakiego używali, zdobycie wierzchołka przez Bujaka i Klernera można oceniać jako wyczyn wręcz heroiczny. Pierwszy zdobywca Everestu, Tenzing Norgay, po wejściu na Nanda Devi w 1951, uznał to za swą najtrudniejszą wspinaczkę.
Niestety, wyprawa zakończyła się tragicznie. Podczas ataku na Trisuli, lawina zabiera Bernardzikiewicza i Karpińskiego. Pozostała dwójka wraca do Europy, wpadając w wir wojny.

🗻🗻🗻

Książka „Polscy himalaiści” to frapująca pozycja. Z jednej strony godna polecenia miłośnikom gór, z drugiej – opowiada o wydarzeniach sensacyjnych i tajemniczych. Zahacza o świat polityki i intryg wojennych; losy zdobywców szczytu ułożyły się dramatycznie. Polecam – przeczytałem jednym tchem.

🗻🗻🗻

Nanda Devi to określenie jednego z wcieleń bogini Kali, a masyw bywa określany mianem jej sanktuarium. Krążą legendy o klątwach i tajemnicach tego szczytu, lecz to akurat nic nowego: na Wschodzie niemal każda góra jest święta. Dariusz Jaroń snuje swoją opowieść z dużym talentem, lecz bez niepotrzebnego patosu. Udajmy się w światy himalajskie wraz z nim. Bohaterowie zasłużyli, aby poznać ich losy.

🗻🗻🗻

Łukasz Klaś

2 thoughts on “Himalaje przed wojną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *