Zaraza.

Bieganie nie egzystuje w próżni. Wszystkie światowe tematy mniej lub bardziej dotykają naszego hobby. Tam, gdzie sprawy dotyczą dużych zgromadzeń ludzkich, koincydencja zachodzi automatycznie: masowe zawody do istota szurania amatorskiego. Nie inaczej rzecz się ma z epidemią koronawirusa.

Na temat związków tej choroby z sytuacją w kraju i na świecie i z bieganiem napisano i powiedziano już tak wiele, że każdy ma chyba wyrobione zdanie. Ja zachęcam Was, aby przy tej okazji przyjrzeć się czynom i decyzjom pewnych osób i gremiów. W czasach szczególnych, kiedy panuje duży niepokój, a nawet panika, uwidaczniają się prawdziwe oblicza. Strach rządzący ludźmi ukazuje ich charakter spod codziennych pozorów. Niektórzy prezentują pozytywne, inni nieciekawe cechy.

Przypatrzcie się działaniom organizatorów, dziennikarzy, blogerów, biegaczy i władz. Zobaczcie, jak traktują innych w okresie kryzysu. Widać, dla kogo liczą się ludzie, dla kogo pieniądze. Wychodzi na jaw, kto myśli racjonalnie, a kim rządzi strach i jego pokłosie: bezmyślna panika na medialny szum.

Jeśli ktoś namawia do zapisów na zawody, a nazajutrz je odwołuje, bo rozważał to dużo wcześniej…

Jeśli ktoś kasuje imprezę biegową na kilkadziesiąt osób, jednocześnie zezwalając na mecz przy kilkudziesięciotysięcznej widowni…

Jeśli ktoś żąda od organizatora zwrotu całego wpisowego, kiedy ten został zmuszony do odwołania i poniósł niemałe koszty…

Jeśli ktoś pisze, że dwadzieścia zachorowań w skali 38-milionowego państwa to „szalejąca pandemia wirusa”…

To tylko przykłady, bez konkretnych nazw, bo chcę zwrócić uwagę na zjawisko, a nie wytykać palcem. Kto chce, wyciągnie wnioski – i konsekwencje – w przyszłości.

Może dzięki temu wyeliminuje się choć część takich zachowań, pokazując w przyszłości żółtą kartkę.

Poza tym: biegajmy i cieszmy się tym jak zawsze.

„Ruch jest w stanie zastąpić niemal każde lekarstwo, lecz żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu”.

***

Łukasz Klaś

2 thoughts on “Zaraza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *