Biegamy pojedynczo.

Poniższe rozważania i delikatne sugestie mogą dotyczyć wszystkich aktywnych na otwartej przestrzeni – rowerzystów, kijkarzy, turystów. Mnie najbliższy jest lud szurający, dlatego do niego się zwracam.

Biegamy czy nie – wprowadzono zakaz nie wprowadzając zakazu, jedynie ograniczenia i wskazania. Tak to można wytłumaczyć i byłoby nawet śmiesznie – w innej sytuacji. Dziś raczej nikt nie dowcipkuje. Pryncypialną zasadą zabroniono zgromadzeń – zatem także tuptania w grupach. Tego chyba nikt nie kwestionuje, a łamią niezbyt mądrzy. Wciąż wolno się przewietrzyć, dla zdrowia psychicznego, przy zachowaniu ostrożności, z których najważniejsza to trzymanie dystansu od innych osób. Niezależnie od obostrzeń, wiele osób wzywa do pozostania w domu. Autorytety, z literkami przed nazwiskiem (mgr, dr, prof. etc) nie pomagają, wydając sprzeczne opinie, żeby powołać się tylko na słynną długość pozostawania wirusa na wolnym powietrzu.

Jak żyć?

Jeżeli już musimy, biegajmy pojedynczo, omijając szerokim łukiem, wręcz demonstracyjnie, innych ludzi. Najlepiej w ogóle znaleźć teren bezludny, lecz o to ciężko. Skracajmy ten czas, kierując się sumieniem. Tak proponuję. Mandatów raczej nie doświadczymy, lecz popatrzmy szerzej, na innych.

***

Drodzy biegacze, zwróćmy uwagę na sytuację reszty społeczeństwa. Mam tu na myśli nie tyle uciążliwe, fizyczne ograniczenia, lecz kondycję psychiczną. Obecnie raczej nikt nie tryska super humorem, a zwłaszcza ludzie o słabszej konstrukcji mentalnej przeżywają wielki stres. Nie dokładajmy dodatkowych zadrażnień we wspólnej przestrzeni. Minimalizując napięcia, pomożemy wszystkim przejść przez ten trudny czas bez dodatkowych napięć.

***

Zwracam też uwagę, że zwracanie uwagi innym wymaga otwarcia ust, zatem zwiększa zagrożenie. Milczenie jest złotem.

Mam nadzieję, że wkrótce znów pobiegamy swobodnie.

***

Łukasz Klaś

4 thoughts on “Biegamy pojedynczo.

  1. Myśleć! Bieganie nie zwalnia od myślenia. Już chyba wszyscy wiedzą, jakie są zagrożenia koroną i zasady bezpieczeństwa. Zresztą nie tylko biegaczy dotyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *