Więzienie.

Białołęcki Bieg Wolności to wyjątkowa impreza, odbywająca się w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, umiejscowiona nieprzypadkowo: tutaj bohaterowie tamtych dni zażywali uroków internowania. Trasa, sumując 13 km, prowadzi trzema pętlami wokół słynnej paki, przy płaskości swej oferując zróżnicowane podłoże, mające – zwłaszcza wobec śnieżnej aury – duży wpływ na rywalizację.

Nieodpartego uroku dodaje imprezie scenografia nawiązująca do realiów epoki: koksowniki, pojazdy, bezpośrednie sąsiedztwo więzienia… Do tego pan naczelnik wręcza nagrody; skojarzenia nasuwają się same.

 

Chcemy czy nie, więzienia stanowią część pejzażu; nie uciekniemy od tego. Oprócz tych realnych przeznaczonych przestępcom istnieją jednak dla wielu z nas inne rodzaje zniewolenia; jedne przykre, inne lube. Nałogi niejednemu życie zmarnowały; uwikłania, złe przyzwyczajenia, stereotypy… Owad krąży wokół światła i spala się w nim. A czy wiecie, że słonia trzymanego dłuższy czas na mocnym łańcuchu wystarczy potem cienkim sznureczkiem uwiązać? Nie zerwie go…

Obyśmy nie byli uwięzieni jak ćma do płomienia świecy. Jak słoń na nitce, której nie urwie.

Są też miłe załańcuszenia. Niejeden facet z przyjemnością nałożyłby na siebie najcięższe okowy, byle na drugim końcu tę jedyną, ukochaną zamontować. Ja także podzwaniam takim sznureczkiem i zrywać go nie mam zamiaru.

Niespodziewanie udało nam się włączyć w organizację zawodów; rozpoznając trasę truchtem wstępnym trafiliśmy na organizatorów, państwa Domaradzkich. Aby tubylców w domach nie uwięzić, poprosili nas o rozniesienie ulotek informujących o utrudnieniach w ruchu. Chętnie zadebiutowaliśmy w roli listonoszy, przynosząc okolicznym mieszkańcom jednocześnie dobrą i złą nowinę: o wspaniałym wydarzeniu, powodującym jednakowoż drobne upierdliwości. W dniu próby nie dostrzegliśmy problemów: służby spisały się wzorowo, ruch pieszy i kołowy notowano płynnym. Chwała Wielkim Działaniom Policji. Miło dołożyć cegiełkę do ładu powszechnego…

Tegoroczna zima postanowiła rozpocząć się w dniu zawodów, co skutkowało mozaiką warunków na trasie: asfalt, błoto, kałuże i z pięć rodzajów śniegu do wyboru. Kluczową zarysowała się kwestia doboru obuwia; koniecznością stał się kompromis. Handicap zyskali decydujący się na podeszwy trailowe; asfaltówki ślizgały się miejscami jak po lodzie. Należę do szczęśliwców, którym nie przeszkadza bieganie mocno bieżnikowanym butem po asfalcie. Dzięki temu zyskałem kilka pozycji, wyprzedzając zawodników mocniejszych, startujących w gorzej dobranym obuwiu. W takich okolicznościach warto chyba postawić na sprzęt terenowy.

Na wprost bramy białołęckiej ciupy ulokowany został sympatyczny bar, serwujący specjalne penitencjarne dania, o czym informuje nas szyld na frontonie. Skrupulatność godna podziwu, gdybyż na drogach tak jasna informacja kierowców prowadziła… Nic dziwnego zatem, że pełni ów przybytek rolę przywięziennego forum, gromadząc społeczność odwiedzających. Sama praktyka dbałości o bliskich, choćby i osadzonych, jawi się naturalną i zasługuje na uznanie; nawet Biblia zachęca: więźniów nawiedzać. Uderzyła nas tutaj jednakże z całą mocą jedna refleksja: ci ludzie wcale nie wyglądali na strapionych. Rozszczebiotani, uśmiechnięci, z papierosami w ustach, spokojnie oczekiwali na otwarcie bramy. Nasuwa się nieodparcie konkluzja, że niektórych mieszkańców aresztu dola taka niespecjalnie uwiera. Zatem cóż to za kara? A może w mechanizmach resocu coś należałoby usprawnić? Daleki jestem od wyciągania ogólnych wniosków na podstawie jednej scenki, lecz coś mi mówi, że w innych pakach rzecz podobnie się ma… Ciekawe, jeśli nie subiektywnie przeze mnie przesadzone.

Nas uwięziła słodka niewola biegania; dobrze twi się w niej.

W niełatwych warunkach Aga z czasem 1:03:09 zajęła trzecie miejsce w wiekówce (7 open kobiet).

Ja wynikiem 49:24 zameldowałem się na mecie piąty, co dało też zwycięstwo w M40.

Bieg ukończyły 403 osoby.

Zapraszamy za rok!???

Łukasz Klaś

10 thoughts on “Więzienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *