Teatr zasłużonych.

Kolejny raz łaskawie odblokowali sceny. Miejmy nadzieję, że więcej nie będzie potrzeba. Ów akt zobrazował także pozytywne zjawisko – wielki głód sztuki. Publiczność stawia się licznie, spektakle sprzedają się na pniu. Godne to podkreślenia, uważając na ceny biletów… Delikatnie rzecz ujmując, tanio nie jest, lecz czegóż się nie robi dla potrzeb ducha. Na widowni luźniej się siedzi, gdyż czynniki decyzyjne pozwalają na 50% frekwencji. Połowa krzesełek wciąż odpoczywa. Jak długo jeszcze?

🎭🎭🎭

Wybraliśmy się na „Aleję zasłużonych”. Grają gwiazdy: Krystyna Janda, Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz. Pomimo wieku, forma dopisuje; warsztatowo, palce lizać. Inna sprawa, czy po latach da się ściągnąć z obrazu mistrzów ich legendarne role? Podświadomie szukasz na scenie Albercika i Jagny… Tylko główna bohaterka zawsze pozostaje sobą. Bycie Krysytną Jandą na deskach weszło Krystynie Jandzie w krew i obyczaj. Dodajmy, że proces ten zaliczamy do plusów jej przedstawień.


🎭🎭🎭

Sztuka Jarosława Mikołajewskiego przedstawia perypetie pisarki, załatwiającej dość nietypową sprawę: miejsce na grób w Alei Zasłużonych. Czemu właśnie tam? Bo za darmo! Artyści nie zawsze opływają w luksusy. W interpretacji miatrzyni Jandy otrzymujemy rzecz na dobrym poziomie. Z desek zawiewa w sam raz humorem, refleksją nad życiem, odrobiną smutku i średniociężką filozofią. A że aktorzy spisują się znakomicie, spektakl wart polecenia. Półtorej godziny spędzone w maseczkach na pyszczkach upływa szybko. Kultura pozwala lżej znosić niewygodę rygorów.

Scenografia nie istnieje; sprzętowość ogranicza się do krzeseł i stołu. Zgodnie z ostatnią modą, obraz umilają zdjęcia aktorów wyświetlane na tle. Nie bardzo wiem, czemu to ma służyć. Ubiory noszą bohaterowie zwykłe, bez udziwień. Zastanawiam się tylko, czy stylizacja heroiny na Olgę Tokarczuk na pewno dodaje znaczenia postaci. Może to jakaś trzeciowarstwowa ironia, biorąc pod uwagę kanwę utworu?

🎭🎭🎭

Zachęcamy wszystkich nie tylko dla wspomożenia zasłużonych artystów. Warto sztukę zobaczyć. Ukulturowieni, wzdychamy do Apollina: spraw, aby już nie zamykano teatrów.

🎭🎭🎭

Łukasz Klaś

2 thoughts on “Teatr zasłużonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *