Sztuka.

Niebyt szczęśliwie byłoby nazwać tę książkę podręcznikiem. Skłaniam się ku określeniu przewodnik. Ernst Gombrich, znawca mistrzowsko posługujący się słowem, prowadzi nas przez dzieje, wyjaśniając, jak rozwijała się i ewoluowała sztuka. Rdzeniem opowieści jest malarstwo, lecz znajdziemy też liczne odniesienia do architektury, rzeźby, a pod koniec – fotografii. Całość zawiera przekrojem wszystkie istotne nurty, wymieniając każdego liczącego się twórcę. To po prostu kompletne kompendium; doskonałe.

***

Ernst Gombrich, jako austriacki żyd, wyemigrował spod nazistowskiego ucisku na Wyspy Brytyjskie. Tam kontynuował karierę akademicką, łączącą sztukę, psychologię i wiele innych dyscyplin humanistycznych. Kto wie, może dzięki temu otrzymaliśmy tak wspaniałe dzieło, wydane już szesnastokrotnie (!). Wszystko wskazuje, że na tym się nie skończy, a jego spuścizna przetrwa długo po śmierci – żyjąc razem z kolejnymi artystami i prądami. Wiecznie…

„O sztuce” gorąco polecam osobom nie stykającym się z tematem na co dzień. Uwaga – istnieje spore niebezpieczeństwo wsiąknięcia! Aż chciałoby się chwycić za pędzel… Książka przedstawia interesująco sprawy postrzegane często jako nudne, pokryte kurzem lat i odium szkolnej wiedzy. Znajdziemy je tutaj jako pasjonujące kwestie, łączące się w trwający wiecznie proces poszukiwania piękna. Cóż może być bardziej ludzkie i – mistrzowsko opisane.

Artyści stają przed nami jak żywi. Ich troski i problemy stają się naszymi. Ścieranie się trendów zmusza do zajęcia stanowiska. Z ochotą i werwą wkraczamy w nurt żywej historii sztuki.

Nie przesadzam. To dzieło jest naprawdę wyjątkowe.

Nigdy nie przypuszczałem, że tego typu podręcznikową księgę (cegła 🙂 ) przeczytam z takim zapałem. Polecam z całym przekonaniem. Szuka nigdy nie będzie już nudna.

***

Łukasz Klaś

2 thoughts on “Sztuka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *