Sudety – turystyczny atlas obowiązkowy. Zawiera pełnię wiedzy – estetycznie podaną – na temat tych wspaniałych gór. Uwaga: grozi wyruszeniem na szlak!

Autorzy – Barbara Zygmańska, Michał Machnacki, Jacek Bronowski – wraz z wydawnictwem SBM wykonali kawał dobrej roboty. Zacznijmy od oddania im głosu.

🏔🏔🏔

„W południowo-zachodnim zakątku Polski rozpościera się wyżynny obszar Przedgórza Sudeckiego wraz z przyległymi do niego od południa prastarymi górami Sudetami. Krajobraz tych terenów odznacza się dużą różnorodnością wynikającą ze skomplikowanej budowy geologicznej i ukształtowania powierzchni, dlatego każde z pasm ma inny charakter. Góry Izerskie o łagodnych wierzchołkach są idealne dla miłośników rowerów i narciarstwa biegowego. Rudawy Janowskie ze skalistym krajobrazem szczególnie upodobali sobie miłośnicy wspinaczki. Góry Stołowe to raj dla amatorów skalnych labiryntów, a wysokie Karkonosze zadowolą miłośników sportów zimowych. Na bazie obfitych zasobów wód mineralnych rozwinęło się lecznictwo uzdrowiskowe w Ląku-Zdroju, Cieplicach-Zdroju, Dusznikach-Zdroju i Polanicy Zdroju.

Atlas turystyczny to kompendium wiedzy na temat Sudetów. Opisy najciekawszych i najpiękniejszych miejsc zaprezentowano w wygodnym i przejrzystym układzie alfabetycznym. Cennym uzupełnieniem są informacje na o historii i dawnych mieszkańcach tych terenów, a także praktyczne wskazówki, propozycje tras, przydatne mapy i barwne fotografie.”

🏔🏔🏔

Dla mnie pozycja ta ma dwie dodatkowe, wielkie zalety. Primo: opisuje wiele miejsc, które znam, mogąc zweryfikować zawartość. Secundo: jeden z autorów, Michał Machnacki, to mój dobry znajomy. Jako turysta, biegacz, dziennikarz i bibliofil nadaje się jak nikt do tej roboty, gwarantując poziom. Należy on do osób, których doba zdaje się składać z większej liczby godzin… Stąd także miły dodatek w postaci dedykacji dla Nudnych Piątków.

🏔🏔🏔

Przestudiowawszy starannie atlas, mogę z czystym sumieniem potwierdzić przybicie stempla jakości. Wydanie ma przejrzysty układ: informacje wstępne, propozycje konkretnych wycieczek i alfabetyczny spis atrakcji. Mapy i fotografie sąsiadują z opisami, co pozwala wygodnie zapoznać się z treścią, bez nerwowego wertowania stronic. Dodajmy staranność językową i otrzymujemy rzecz wartą polecenia bez zastrzeżeń.

Trzeba zaznaczyć jedną rzecz – atlas nie jest przeznaczony do noszenia w plecaku; w kieszeni się na pewno nie zmieści. To wydawnictwo do wertowania w domu i spokojnego planowania górskich wypraw. Chyba, że ktoś zauroczony zdecyduje się jednak dźwigać – to i kondycję poprawi.

Sudety rozpalają wyobraźnię. Widzimy labirynty skalne, wygasłe wulkany, kopalnie złota i uranu, tajemnice sztolni nazistów, zamki, pałace, dziwne rude rzeki i setki kilometrów szlaków, prowadzących do tych skarbów. Jedźcie tam!

Gratulując autorom, mocno zachęcam czytelników do sięgnięcia po „Sudety – atlas turystyczny”.

🏔🏔🏔

Łukasz Klaś

2 thoughts on “Sudety – turystyczny atlas obowiązkowy. Zawiera pełnię wiedzy – estetycznie podaną – na temat tych wspaniałych gór. Uwaga: grozi wyruszeniem na szlak!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *