Sennik.

Ian Wallace, brytyjski psycholog, zabiera nas w podróż do krainy niejawy. „100 snów które wszyscy mamy i co one znaczą” próbuje pomóc poznać nam stan, trwający przez trzecią część naszego życia…

Zaczyna się od bardzo merytorycznego opisu zjawiska od strony biologicznej.

W części głównej opisano sto najczęściej pojawiających się schematów snów, na przykład ucieczka, spadanie, spotkanie z ex czy latanie. Autor interpretuje wszystkie według ostrożnej metody psychologicznej, przypisując składowym znaczenie symboliczne naszych emocji, obaw, pragnień, kłopotów i zahamowań. Odżegnuje się stanowczo od warstwy profetycznej, aczkolwiek czyniąc pewnego rodzaju wyjątek dla zwiastunów chorób. Ciekawie wypada polemika z ortodontami, twierdzącymi, iż sen o żuciu gumy to efekt używania tego specyfiku na jawie, podczas gdy autor opiniuje coś przeciwnego. Po przeczytaniu kilkunastu przykładów ich schematyczność zaczyna nużyć. Pozostaje odliczanie do stu.

Na zakończenie Wallace podsumowuje temat, podkreślając rolę snów jako wskaźnika naszego stanu emocjonalnego i stosunków z innymi ludźmi. Jego interpretacja abstrahuje od freudowskich analiz, skupiając się na nieświadomości rozumianej ogólnie, intuicyjnie. Wymowę książki można podsumować zdaniem: poznaj swe sny, a zyskasz bazę do poprawy życia.

Autor, podając, iż przebadał sto tysięcy przypadków, utwierdza mnie w przekonaniu o wiarygodności swego sennika. Warto się zapoznać, tym bardziej, iż pozycja to krótka i treściwa. Nie zdążycie ziewnąć.

Dobranoc.

?

Łukasz Klaś

3 thoughts on “Sennik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *