Same panie.

Trzeciego sierpnia zostanie rozegrany w Gdańsku bieg niezwykły. Jego wyjątkowość nie bierze się li tylko z racji umiejscowienia w przepięknej scenerii zabytkowej części miasta, ani z doborowej stawki. Otóż na piątce – zaprawdę, wielce nienudnej – panie i panowie wystartują osobno.

Fot. Edyta Chmielewska.

W to mi graj.

Rzadko zdarzają się starty tylko dla płci pięknej, błogosławionej. Owszem, poszperawszy nieco, natkniemy się w kalendarzu na zawody damskie, lecz mają one charakter osobnych wydarzeń, związanych ściśle z atrybutami kobiecości właśnie. Stąd znajdujemy bieg dla mam, w szpilkach, z okazji 8 marca… Natomiast gdańska impreza jawi się na tym polu szczególną: osobno dziewczęta, osobno samce. Równouprawnienie podręcznikowo poprawne serwują.

Niewiele spotkamy w sporcie obszarów jakości estetycznej równych biegom długodystansowym pań. Wszystkie prezentują się pięknie, a nadobność ta nie wynika z zastosowania kilogramów makijażu. Smukłość, proporcja i zwiewność dziewczęcia nogami przebierającego warta jest kontemplacji. Ozdobna grupa niezaśmiecona elementem samczym, brutalnym, pozwala zrozumieć wkład w sport modułu estetycznego, niekoniecznie pełniącego rolę podrzędną wobec siły.

Popatrzcie, a zrozumiecie.

***

Zapewne szczupłość oferty zawodów „tylko dla kobiet” wynika po części z problemów organizacyjnych. Łatwiej puścić razem wszystkich, wyłuskując potem klasyfikacje płci jednym stuknięciem palca w klawisz. I mamy gotową kategorię, ów słynny dziwoląg logiczny: kobiety open.

Nie, żebym miał coś przeciwko wspólnym startom, niosącym ze sobą wspaniałe przeżycie ogólnego święta, zwłaszcza w przypadku słynnych maratonów. Troskam się jednak o białogłowy.

Czy Wy, drogie dziewczyny, nie miałybyście ochoty częściej startować same?

Tym goręcej zapraszam kibiców i biegaczy płci obojga na Świętego Dominika do Gdańska. Aga reprezentuje Nudne Piątki i na pewno powalczy mocno.

Do zobaczenia!

***

Łukasz Klaś

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *