Pamięć i tożsamość.

Zaprawdę, jakże często spotyka się stwierdzenie, iż wielu ludzi w Polsce uwielbia Jana Pawła II, nie znając jego dzieł pisanych. Lektura tej pozycji przekonuje mnie, iż warto sięgnąć po dzieła Papieża.

W książce poruszanych jest wiele tematów, począwszy od Jesieni Ludów, a na pozycji człowieka we wszechświecie skończywszy. Niektóre fragmenty brzmią stricte religijnie, mogąc nieco dystansować czytelników niezwiązanych mocno z wiarą katolicką. Jednak w innych miejscach przemawia Karol Wojtyła – filozof, potwierdzając swoje najwyższe kompetencje w omawianych zagadnieniach. Krótki wykład o etyce, gdzie Papież wyjaśnia zależności na linii Arystoteles – tomizm – Kant, pozwala studiującym poobcować z filozofią najwyższej próby.

Rozważania nad ludzkością autor stale odnosi do tekstów biblijnych; cóż, taki zawód. O ile dosłowności z Nowego Testamentu brzmią naturalnie, to już  sprowadzanie najstarszych fragmentów Pisma Świętego do konkretów (Adam powiedział to, Ewa zrobiła tamto) pasują raczej na lekcje dla młodzieży; lecz może taką pełnią funkcję.

Ojciec Święty używa języka prostego, nie wikłając go w fachowe skomplikowania: przekaz otrzymujemy jasny i zrozumiały, bez ozdobników. Treść broni się mocą swej wymowy, zgoła wykwintnej formy nie potrzebując.

Nie oznacza to braku elementów smakowitych; skrząco spuentowana została współczesna demokracja – Papież dostrzega jej zalety, przestrzegając zarazem przed kanonizowaniem (sic!) tej pani.

Książkę kończy rozdział o zamachu, przedstawiający dramatyczne wydarzenia głównie słowami kardynała Dziwisza. Znajdziemy tam niezmiernie ciekawe uwagi o Ali Agcy.

„Pamięć i tożsamość” powinien przeczytać każdy, komu nieobca najwyższa kultura. Pozycja krótka i konkretna; namawiam z pełną odpowiedzialnością.

 

Łukasz Klaś

3 thoughts on “Pamięć i tożsamość.

  1. To krótkie, to nie encykliki. Tylko tam można poznać prawdziwą naukę naszego papieża raczej. Ale to też jest cenne, dobrze że ktoś to czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *