Na dzikim zachodzie.

Pojechaliśmy na kraniec Gór Izerskich, kędy granica zachodnia wzniesień leży. To ostatnie wzniesienia na zachodzie naszego kraju; dalej już Niemce i niziny.

Startujemy w Świeradowie-Zdroju. Kurort urzeka nas pięknem, czystością i brakiem parkomatów. Okazuje się, iż można mieć piękny park zdrojowy, a od kierowców nie zdzierać.
Tutaj zaczyna się Główny Szlak Sudecki. Ruszamy za czerwonymi znakami, wiodącymi pysznym podbiegiem na Izerski Stóg. Trasa pnie się asfaltem, ścinając zakręty lasem. W jednym z tych miejsc daję się złapać w pułapkę jak elew, lądując po kostki w błocie. Policzki pieką ze wstydu, a uda ze zmęczenia, gdyż wznos konkretny. Trening zaliczamy bardzo solidny.
Na szczycie stoi zabytkowe schronisko, lecz większe wrażenie robi wyciąg gondolkowy, z fantastyczną perspektywą w tle.
Zdobywamy wierzchołek i przyspieszamy, zbiegając w dolinę Izery. Dziesięciokilometrowy odcinek wyraźnie dzieli się na dwie części. Pierwsza oferuje trudne podłoże, na zmianę kamienie i błoto. Druga prowadzi wygodną drogą, pozwalającą rozwinąć szybsze tempo. Szuramy raźno do Chaty Górzystów.

Na Hali Izerskiej wieje niemiłosiernie, zatem zbieramy się nie marudząc. Bogowie, znów czeka nas asfaltowy podbieg! Co prawda nie jest tak ostry, ale zawsze… Zauważmy taką specyfikę Izerów: dzicz, rezerwaty, natura, lecz pocięte siecią asfaltówek. Taki mają klimat.

Każdy podbieg jednak się kończy, a my wkrótce śmigamy w dół, do Świeradowa. Dopinamy półmaraton, dodając kilka kroków schłodzenia. Łza się w oku kręci, albowiem jutro wracamy już do Warszawy.
Wyjedziemy syci ogromem wrażeń, wysmagani wiatrem, spaleni słońcem, wymorsowani w górskich potokach i wytrenowani że ha!

Kiedyś wrócimy.

***


***

Początek drogi w górę.
Ścieżka ścinająca zakręt.
Asfalt staje dęba.
Na Głównym Szlaku Sudeckim.
Kiedy je błocie.?
Na szczycie widok pasma Karkonoszy aż po Śnieżkę.
Wyciąg ma perspektywy.
Ku Izerze w dół.

***
Łukasz Klaś

2 thoughts on “Na dzikim zachodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *