Malbork zdobyty!

Zjechało się w szranki pod twierdzę rycerstwa z różnych stron, w tym Angielczyków wielu. I nasi woje godnie się prezentowali. Pogoda sprzyjała raczej obrońcom, niż szturmującym, co widać było na szatach.

„Ex luto Marienburg” – mawiali nasi bracia Krzyżacy, nawiązując do materiału, z którego lepili cegły – błotnistej glinki. Mury przetrwały wieki w dobrej kondycji, co podziwiamy podczas biegu. Jeden z odcinków trasy przenosi nas w klimat oblężenia zamczyska. Przemykamy pomiędzy leniwym nurtem Nogatu, a ścianami twierdzy, mimowolnie zerkając, czy z blanków nie posypią się pociski. Atrakcje Malborka witają.

***

Nawet nawierzchnia na dystansie kojarzy się z wielką budowlą obronną. Solidne kamienie zdają się emanować mocą i niezniszczalnością… pozwalając jednakże na dosyć szybkie przebieranie nogami. Twarda i stabilna opoka pod podeszwami zachęca do wysiłku. Zdobyć to – lub obronić się – w tym miejscu brzmi szczególnie mocno. Cała trasa prowadzi wzdłuż rzeki, dwa razy zawracając. Dzięki temu widzimy i pozdrawiamy innych uczestników spotkania. To zawsze stanowi miły element łączący brać parkrun. Oznaczenia rozstawiono wzorowo, nie pozwalając gapowiczom zbłądzić. Porządek pod twierdzą zakonu trwa niezłomnie.

Komtur… Tfu! Koordynator wita nas serdecznie. Jak to w miastach atrakcyjnych turystycznie bywa, towarzystwo zbiera się z różnych stron świata. Panuje wesoły i kolorowy nastrój, aczkolwiek na próżno wypatruję szat z krzyżami na plecach. Czasy jednak troszkę się zmieniły; dziś Malbork opanowali barwni biegacze. Choć niejednemu byłoby z pawimi piórami do twarzy.

Po lewej start/ meta; nabrzeżem, pod murami, trasa.

Zakuty łeb stawił się jeden – ja: musi wygrać. Lekki wiatr i deszczyk dodają tuptaniu uroku; miło te strony zapamiętam i do odwiedzin zachęcam.

***

Marienburg wzięty; Jogaiłła, ty cieniasie.

parkrun Malbork: check ✅

1 miejsce/19:16

status Diadem parkrun: 58/54

Łukasz Klaś

1 thought on “Malbork zdobyty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *