Gułag.

Zwykle polecam recenzowane przeze mnie książki, namawiając Was do czytania. Tym razem czynię to jednak z wyraźnym zastrzeżeniem. Nie powinny raczej sięgać po tę pozycję osoby wrażliwe i czułe na cierpienia innych. Książka Anne Applebaum opisuje rzeczy tak straszliwe, iż nawet ludziom twardym i odpornym trudno uwierzyć w ich prawdziwość. Niestety, takie były fakty historyczne.

„Gułag” to bardzo rzetelna naukowa praca, z bogatą bibliografią i skrupulatnie podanymi źródłami informacji. Autorce należy się wielkie uznanie za ogrom wysiłku. Zebranie materiału, zwłaszcza w Rosji, często napotykało na trudności.

Anne Elizabeth Applebaum to amerykańsko-polska dziennikarka, laureatka Nagrody Pulitzera, publicystka „The Washington Post”. U nas bardziej ją znamy jako małżonkę Radka Sikorskiego, wziętego polityka.

Smutno i trudno czyta się tę książkę. Ogrom zbrodni sowieckiego aparatu ucisku powala. Wielokrotnie też widać, jak bezsensownie marnowano pracę, zasoby, ludzi – bez zysku dla kogokolwiek. Ta machina poraża swoim okrucieństwem a przy tym wręcz irracjonalną głupotą.

Autorka bardzo obiektywnie przedstawia tamte realia, nie potępiając w czambuł. Tam, gdzie źródła wydają się niepewne, wyraźnie to zaznacza. Unika także gloryfikacji, exemplum: Sołżenicyna wcale nie kreuje na bohatera bez skazy.

Anne Applebaum oddaje wszystkim sprawiedliwość.

Na końcu mamy jeszcze gorzkie podsumowanie, sięgające i naszych czasów. Wiele ofiar sowieckich obozów pracy nie doczekało się zadośćuczynienia, a zbrodniarze – tak, tak – stoją tu i ówdzie na pomnikach. Część państw poradzieckich – głównie Rosja – chętniej przejmuje imperialną schedę, zapominając o haniebnej przeszłości. Świat rozliczył się z nazizmem, z bolszewizmem – na pewno nie do końca. Istnieje obecnie państwo, w którym komunistyczne obozy pracy egzystują w najlepsze.

Anne Applebaum otrzymała Pulitzera za „Gułag”.

***

Łukasz Klaś

4 thoughts on “Gułag.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *