Gest Kozakiewicza.

Władysław Kozakiewicz zaprasza nas na dosyć barwną gawędę o swoim życiu i karierze lekkoatlety. Książka posiada walor wybiegający nieco ponad biografię sportowca, dając świadectwo także historii lat 70- i 80-tych. Wszak słynny wał naszego mistrza urósł wręcz do rangi symbolu niezgody na „panowanie ruskich”. Stąd biografię można śmiało polecić także czytelnikom nie śledzącym sportu z zapartym tchem. Narracja i język są na poziomie dobrym, nie grożącym nudą.

Pierwszą część książki czyta się ciężko, gdyż mistrz opisując dzieciństwo najwięcej czasu poświęca ojcu. Według autora, był to alkoholik i zwyrodnialec, regularnie znęcający się nad rodziną. Aż dziw bierze, że nikt nie powstrzymał kata, wszak Kozakiewicz miał starszego brata, także lekkoatletę. Tutaj mamy też po części wyjaśnienie predyspozycji Władysława Kozakiewicza: ojciec był wielki i silny.

Szczęściem potem otrzymujemy już lżejszą i ciekawszą opowieść. Z jednej strony to historia polskiego sportu; wystarczy przytoczyć trzy nazwiska: Szewińska, Komar i Wszoła, często pojawiające się w narracji. Zwłaszcza anegdoty o kulomiocie-aktorze aż iskrzą od sensacyjek. Z drugiej flanki mamy opis – barwnie dziś brzmiący – siermiężnej, czasami do granic absurdu, rzeczywistości PRL. Bareja by się nie powstydził. Potem następuje opis wielu sportowych przygód, kulminujący w słynnym geście na moskiewskim stadionie.
Nasz mistrz nie stroni od trudnych tematów. W kontekście dopingu padają tu nazwiska zastanawiające… Natomiast niewiele się dowiemy o technicznej stronie treningów Kozakiewicza. Zdradza nam w zasadzie tylko fakt, że uprawiał konkurencje wielobojowe, w każdej wybijając się ponad przeciętność.
W sumie otrzymujemy biografię napisaną sprawnie, podaną strawnie, okraszoną zdjęciami odpowiednio. Polecam.

Każdego nas łączy jedno z autorem: czasami trzeba komuś pokazać wała.


***
Łukasz Klaś

3 thoughts on “Gest Kozakiewicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *