Dietetyka sportowa.

Osobom pragnącym poszerzać swoją wiedzę o odżywianiu w sporcie, można tę pozycję polecić. Dla szukających konkretnych rozwiązań dietetycznych biegaczy przydadzą sie tylko fragmenty.

„Dietetyka sportowa” przeznaczona jest dla uprawiających różne dyscypliny: pływanie, bieganie, kolarstwo, sporty walki, gry zespołowe, kulturystykę i fitness. Znajdziemy tutaj sporo teorii zamienianiu jedzenia w energię potrzebną do aktywności fizycznej. Jest trochę nazewnictwa chemicznego; te wszystkie trójadezynolipofosforany i inne potwory mieszają się przed oczami. Książka zawiera omówienie żywienia według grup produktów, dyscyplin, a na koniec podano konkretne przepisy kulinarne. Wyglądają pysznie i zdrowo, acz nieco drogo pod względem kasy i czasu przygotowania. Ogólnie nie różni się to od standardu poradników dietetycznych.

Autorzy niezbyt przychylnym okiem patrzą na roślinożerców, podkreślając przewagę białek pochodzenia zwierzęcego. W ogóle wegetarianom, zwłaszcza radykalniejszym, odradzałbym tę pozycję. Nie sądzę, by przemówiły do nich przedstawione argumenty.

„Dietetyka…” kładzie nacisk na właściwe proporcje podstawowych składników odżywiania. Bez względu na rodzaj aktywności sugeruje stosunek węglowodanów, tłuszczy i białek wagowo 5:2:1, oczywiście nie wyliczonych co do grama. Autorzy nie mają też nic przeciwko suplementacji. Są również, co nieco dziwi, zwolennikami mleka w diecie, jako źródła zdrowych białek i tłuszczów. Mnie nie przekonali, pozostaję przy jogurtach naturalnych.

Spore fragmenty książki przeznaczone są dla „sportów sylwetkowych”, momentami zachodzących w gwarę prosto z siłowni: redukcja, zakwasy, etc. Ja wolałbym więcej o mikroelementach z roślin, w tym ziół, lecz cóż, zapewne wymogi rynku czytelniczego.

Po każdym rozdziale podano obfitą bibliografię, nie mającą jednak konkretnych odnośników w tekście.

W książce znajdziemy trochę przydatnych informacji, acz całość na kolana nie rzuca. Przeczytać można, ale pieniędzy bym na nią nie wydał.

***

Łukasz Klaś

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *