Plaża partycypacyjna.

Kiedy wprowadzono budżet partycypacyjny, wielu – także ja – przyjęło ów ruch z zadowoleniem. Ładnie to wyglądało: przesunięcie środków i inicjatywy w dół, służące przejrzystości i sensowności decyzji. Potem nadeszły konkretne projekty, głosowania i realizacje. I ukazała się plaża…

To tu.

Ten projekt przejdzie chyba do historii. Ktoś, coś – los, urzędnik – chciał ofiarować partycypację humoru. Plaża powstała za 100 000 złotych. Nie dotyka rzeki. Otwarto ją w grudniu. Nie zawiera piasku. Leży przy ujściu kolektora oczyszczalni ścieków, ciesząc nozdrza zapachami (czuć raczej mydliny, nie gówno, lecz nic to przyjemnego).

Ujście kolektora – feeria aromatu.?

Za tak małą kaskę wyposażono teren w kilka wątpliwej jakości artefaktów, głównie drewnianych. Nic się nie zgadza – jest wesoło.

Chwała budżetowi partycypacyjnemu.

Trochę mało piaszczyście…
To chyba przebieralnia.

Przedsięwzięcie owo zainspirowało mnie nie na żarty. Należy iść tym tropem, uwzględniając rzecz jasna pory roku. Zgłaszam projekt lodowiska. Otwarcie planuję w czerwcu. Nie będzie lodu, może wyleje się wodę – po niej też da się ślizgać. Istnieją przecież ślizgacze wodne. Wzorem plaży lodowisko wyposażymy drewnem. Ulokujemy je w lesie, między drzewami.

Początkowo myślałem, iż sto tysięcy wystarczy, lecz ostrożność każe mi przewidywać wydatki dwa razy większe. Na pewno znajdzie się solidny wykonawca.

Zagłosujecie?

Misa ogniskowa.

Powiecie: łatwo krytykować, trudniej zrobić. Wiem, że zaangażowani w realizację planu <plaża> wystąpią z argumentami uzasadniającymi; że termin, konieczność, koniec roku, etc. Uważam jednak, iż kontrola ludu powinna być tutaj mocna i bezwzględna; aby budżet partycypacyjny nie stał się kolejną pralnią publicznych pieniędzy. Staranniej też sprawdzajmy, na co głosujemy – aby nie okazało się, że grudniowa plaża bez piasku i ślizgawka czerwcowa bez lodu to małe piwo. ?

Partycypujmy z głową.

Łukasz Klaś

2 thoughts on “Plaża partycypacyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *