Bieganie po gęstym lesie. parkrun Puszcza Niepołomicka.

Fakt uczynienia parkrunu w tym wielkim kompleksie borowym raduje mnie po wielokroć. Niedaleko stąd do mojego rodzinnego Krakowa, gdzie często przybywam, odwiedzając rodzinę i stare kąty. Trasę wybrano piękną, dużą pętlą piękną drogą poprowadzoną. Nietrudno spotkać tu znajomych tuptaczy z grodu Kraka. Lecz najważniejsze to bieganie wśród drzew, w zieleni, przyrodzie, z dala od betonu i gwaru. Lokalizacja bliska idealnej, zaprawdę.

🌳🌳🌳

W puszczy działa ośrodek hodowli żubrów. Zbożny to cel, rzadkie, a majestatyczne zwierzęta ochraniać. Czy uda się to w przypadku biegaczy? Truchtacz leśny, choć dość pospolity, wciąż wymaga uwagi i wsparcia. Tutejszy parkrun wpisuje się w tę działalność znakomicie.

Organizatorzy zadbali o wszystkie wygody uczestników starannie. Samo miejsce startu/mety wybrano znakomicie: zacieniony parking leśny, zadaszone wiaty i toalety. Dystans oznaczono trzykrotnymi (!) markerami. Dyskretne, niewielkie strzałki są na stałe przymocowane do słupków ścieżki biegowej, a w dzień parkrunu dodają duże, żarówiaste wskaźniki, uzupełniając całość rysunkami na podłożu w kluczowych miejscach. Brawo! Zabłądzić się nie da.

🌳🌳🌳

Poranek wita nas pogodą ciepłą, lekko burzą grożącą. Las spływa zielenią. Trudno sobie wyobrazić bieganie w piękniejszym otoczeniu. Drzewa zacieniają nasz trakt, chroniąc też przed wiatrem. Stopy błogosławią miękkie podłoże, rwąc się do startu. Darz bór, lecimy knieją!

Niestety, biegnie mi się dosyć ciężko, a czas na mecie osiągam niezbyt chwalebny. Niewielkim usprawiedliwieniem jest brak kontroli tempa: mój zegarek zwariował w tych ostępach. Najważniejsze, że udało się doczłapać na czele stawki, a małą osłodą rekordzik trasy – bo jak inaczej nazwać poprawienie go o ledwie trzy sekundy? Sympatyczna atmosfera błyskawicznie poprawia jednak humory. Niepołomiczanie przyjmują gości z królewską gościnnością.

parkrun puszczański polecam z całą mocą; szczególnie spodoba się szuraczom ceniącym leśne otoczenie. Knieja zaprasza.

🌳🌳🌳

parkrun Puszcza Niepołomicka: check☑️
1 miejsce/18:58

status Diadem parkrun: 78/62

Łukasz Klaś

fot. okł. Mariusz Włoch/parkrun Puszcza Niepołomicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *