Zimowy Everest Agnieszki.

Czterdzieści lat temu Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi w historii zdobyli Everest zimą, rozpoczynając piękną kartę w dziejach polskiego himalaizmu. Wspinaczka na ośmiotysięczniki w najsroższą porę roku stała się naszą wizytówką, zyskując miano sztuki cierpienia. Dla mnie rocznica to tym ważniejsza, iż pracując kiedyś w branży, miałem przyjemność poznać obu mistrzów osobiście. Aż wierzyć się nie chce, iż już tyle lat minęło.

****

W Warszawie nie ma ani gór, ani zimy, lecz za to znajdzie się zawsze sporo chętnych do biegania. Klub Sportowy Polskie Himalaje pięknie uczcił 40-lecie tego wyjątkowego zdobycia Góry Gór, organizując zawody przy Centrum Olimpijskim. Everest Warszawski rozegrano na dystansie nietypowym, lecz tu adekwatnym: 8848 metrów. Tyle wynosi wszak wysokość najwyższej góry świata. Zawodnicy wystartowali o 10:40 – o tej godzinie cztery dekady temu Cichy i Wielicki stanęli na szczycie.

W doborowej stawce znakomicie spisała się Agnieszka, zajmując trzecie miejsce wśród kobiet. Okupacja kolejnych podiów trwa. Nudne Piątki rosną w siłę, zdobywając następne trofea. Dystans rzadko spotykany, zatem dobrać taktykę niełatwo. Tym większe brawa bijemy!

Kontynuując głoszenie chwały polskiego himalaizmu organizatorzy zapraszają na cykl Korony Himalajów i Karskorum: czternaście biegów rozłożonych na dwa sezony. Polecamy.

Mam nadzieję, że za czterdzieści lat (lub czterdzieści jeden) będzie okazja do świętowania pierwszego polskiego wrjścia na K2.

Trzymamy kciuki.

****

Łukasz Klaś

4 thoughts on “Zimowy Everest Agnieszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *